Uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego

Uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego to jedna z wielu spraw, w których nasz zespół może Państwu pomóc.

Opiekunowie osób niepełnosprawnych cały czas są nierówno traktowani. Zgodnie z założeniami ustawy opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, gdzie niepełnosprawność powstała przed 18 rokiem życia otrzymują kwotę świadczenia w wysokości 2458 zł na miesiąc. Natomiast opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych za „tę samą pracę”, otrzymują tylko 620 zł na miesiąc. Z taką sytuacją nie zgodził się Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. (sygn. akt TK 38/13) i w swoim orzeczeniu nakazał wyrównać świadczenia dla obu grup opiekunów. Niestety do dziś niesprawiedliwy podział cały czas ma miejsce.

Mając na uwadze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest możliwość zwiększenia zasiłku dla opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych z kwoty 620 zł do 2458 zł.

Pamiętaj i bądź świadomy tego, że:

  • Każdy opiekun dorosłej osoby niepełnosprawnej pobierający 620 zł/m – c. ma możliwość ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne w kwocie 2458 zł/m – c.
  • Opiekun, który z różnych powodów nie otrzymuje świadczenia w kwocie 620 zł/m – c. i pozostaje bez dochodu, jest uprawniony do ubiegania się o świadczenie w kwocie 2458 zł/m – c.
  • Osoba będąca na emeryturze lub rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy lub rencie rodzinnej, ma możliwość uzyskania świadczenia w kwocie 2458 zł/m – c.

Na podstawie orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego oraz sądów administracyjnych, możemy pomóc prawnie opiekunom w uzyskaniu świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie 2458 zł/m – c.

Więcej informacji na temat świadczeń pielęgnacyjnych znajdziecie Państwo na stronie naszej fundacji POMOC OPIEKUNOM pod adresem https://fundacjapomocopiekunom.pl/.

Masz pytania? Zadzwoń!

O nas
w liczbach

Naszą skuteczność najlepiej oddają liczby.

przeprowadzonych spraw

usatysfakcjonowanych klientów

doświadczonych prawników

Kontakt z nami

DM LEX Sp. z o.o.

Adres:
ul. Powstańców Styczniowych 3/43
62 – 510 Konin

Numer telefonu:
+48 537 900 009

E-mail:
biuro@dmlex.pl